/ در دسته‌بندی نشده / توسط
آخرین زمان ویرایش:

چکیده مقاله چیست؟

چکیده مقاله

چکیده مقاله یعنی  یک نمای کلی از اطلاعات مقاله   چکیده مقاله تاثیرگذارترین قسمت مقاله است که میتواند خوانندگان را به خواندن ادامه مقاله تان تشویق کند البته اگر چکیده تان جذاب نباشد میتواند نتیجه عکس نیز داشته باشد.پس حتما این سوال برایتان پیش آمده که چگونه می توان با چکیده مقاله مخاطبان  جذب کرد؟

بعد از پایان کار

بعضی از افراد قبل از نوشتن مقاله شان شروع به نوشتن چکیده میکنند درحالیکه اگر شما کاملا مقاله تان تمام شود تسلط بیشتری بر روی اطلاعات نوشته دارید و چکیده ای که مینویسید پر بار تر است.

تکرار هرگز!

برای نوشتن چکیده حتی المقدور سعی کنید از متنی که در مقاله بکار بردید در چکیده دوباره تکرار نکنید این کار  جذابیت متن مقاله تان کاهش میدهد و مخاطب را ازخواندن ادامه مقاله دلسرد میکند.

واضح و گویا

چکیده باید عاری از کلمات سخت و پر ابهام بلکه باید  کاملا واضح و مشخص باشد وبه نحوی باشد که خواننده بدون دانسته های  قبلی ازمتن مقاله کاملا متوجه موضوع ومفهوم آن شود. البته باید درعین روان بودن دقیق نیز باشد و یک دید کلی درباره موضوع مورد مطالعه را به خواننده بدهد.

حاشیه ممنوع!

گاهی افراد برای توضیح دادن بیشتر و یا جذاب کردن بیشتر موضوع به حاشیه می پردازند درحالیکه این کار اشتباهی است پرداختن به حاشیه باعث میشود چکیده مقاله تان بدون اینکه مخاطب را با اصل موضوع آشنا کند بیشتر تر شود.  در نتیجه سعی کنید  از پراکنده گویی و پرداختن به حاشیه  دوری کنید این کار ذهن مخاطب را به اشتباه می اندازد و از اصل موضوع دور میکند.

حال که مطمئن شدید مطلبی که برای چکیده نوشتید  انگیزه کافی را برای مخاطب ایجاد میکند تا مقاله شما را بخواند پس در ادامه شما را با جزئیات ساختار چکیده و اصول نوشتن آن آشنا میکنیم. همانطور که در مطالب قبلی گفته شد  باید تا جایی که امکان دارد سعی شود چکیده مقاله کوتاه و مختصر بیان شود پس در هریک از ساختار های گفته شده در ادامه سعی کنید یک یا نهایت دو جمله بنویسید.

1.مقدمه: بطور خلاصه نظر دانشمندان یا متخصصان را  در زمینه ی مقاله ی نوشته شده بنویسید.

2.هدف: خیلی کوتاه به هدف تان از نوشتن مقاله موردنظر اشاره کنید.

3.روش: اطلاعات کلی درباره  ابزارهای مورد استفاده و آزمایش های بکار رفته و همچنین اطلاعاتی در باره جامعه ونمونه را در اختیار خوانندگان قرار دهید.

4.یافته: دراین قسمت کافی است نتایج مهم وحیاتی برای رسیدن به هدف مقاله را یادداشت نمایید البته بدیهی است نتایجی  که  جذاب و هیجان انگیز برای خواننده مقاله شماست شانس بهتر کردن مقاله شما را بالا خواهد برد.

5.نتیجه گیری: باز تاکید میکنم از حاشیه گویی دوری کنید و سعی کنید نتیجه دقیقی از مقاله تان ارائه دهید.

ما دراین جا سعی کردیم شما را با اصول کلی نوشتن چکیده آشنا کنیم اینکه چگونه چکیده مقاله تان را بنویسید که جذاب تر به نظر برسد به فن بیان نوشته تان نیز بستگی دارد نوشتن چکیده مقاله بسیار آسان است البته شاید در ابتدا سخت و مشکل باشد اما با تکرار میتوانید کاملا برآن مسلط شوید.

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 2 =