/ در دسته‌بندی نشده / توسط
آخرین زمان ویرایش:

دلایل رد شدن مقاله

رد شدن مقاله

مهم ترین دلایل رد شدن مقاله چیست؟

شما به هیچ عنوان از عدم پذیرفته شدن مقاله ای که مدت زمانی را برای نوشتن آن اختصاص داده اید و تلاش کرده اید خوشحال نخواهید شد. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چه دلایل و مشخصه هایی می توانند باعث رد شدن مقاله شما توسط یک ژورنال یا وب سایت شود؟

دلایل بسیار متنوعی برای رد شدن یک مقاله وجود دارد. برخی از این دلایل بسیار ساده هستند و به راحتی می توانید از آن ها اجتناب کنید. اما دسته ای از دلایلی که به موجب آن ها مقاله شما پذیرفته نمی شود، دلایلی اساسی و بسیار مهم هستند. در ادامه با چند مورد از این موارد آشنا خواهیم شد.

رد شدن مقاله در مرحله غربال گری فنی

در مرحله اولیه پیش از این که نسخه اصلی شما به دست سردبیر یا ویراستار برسد، اعضای تیم تحریریه معمولا مقاله شما را به صورت کلی مورد بررسی قرار می دهند. آن ها معمولا مقاله را از بابت چند مورد اساسی بررسی کرده و در صورتی یکی از این گزینه ها در خصوص مقاله شما صدق کند، آن را رد می کنند. در این مرحله موارد زیادی مورد بررسی قرار می گیرد. یکی از مهم ترین مواردی که در این بخش در نظر گرفته می شود، عدم وجود سرقت ادبی در مقاله و چاپ نشدن مقاله در دیگر ژورنال ها و وب سایت ها است.

آیا در این مقاله سرقت ادبی صورت گرفته است؟

این مورد در بررسی اولیه بسیار حائز اهمیت است. تیم تحریریه معمولا مقاله ارسالی را به دقت از این بابت مورد بررسی قرار می دهند و در صورتی که به آن ها ثابت شود که در این مقاله بخشی از مقالات و نوشته های دیگر نویسندگان بدون رعایت حق کپی استفاده شده است به سرعت آن را رد می کنند.

موضوع تحقیق با اهداف و محتواهای ارائه شده در ژورنال مطابقت نداشته باشد

یکی از مواردی که باید در زمان انتخاب ژورنالی که می خواهید مقاله خود را برای پذیرش و چاپ شدن برای آن ها ارسال کنید در نظر داشته باشید و به آن توجه کنید، این است که حتما دامنه کاری و حوزه فعالیتی ژورنال را بررسی کنید. در بسیاری از مواقع یکی از اصلی ترین مواردی که باعث رد شدن یک مقاله توسط یک ژورنال می شود، عدم تطابق موضوع مقاله با ارزش ها و حوزه فعالیتی ژورنال است.

کم اهمیت بودن موضوع تحقیق ارائه شده در مقاله در برخی موارد ممکن است یک مقاله به دلیل محتوایی که دارد مورد پذیرش قرار نگیرد، به این معنی که متن و محتوای مقاله ارائه شده ارزش و جذابیت لازم را برای مخاطبان خود ندارد. در مواردی ممکن است که محتوای مقاله به درستی اهداف تحقیق را پیش نبرد یا این که متن به صورت کامل موضوع را پوشش نمی دهد.

همچنین ممکن است متن نوشته شده از لحاظ کیفی و فنی ارزش بالایی نداشته باشد و در نتیجه مقاله مورد پذیرش ژورنال قرار نگیرد. همچنین در مواردی موضوع یک مقاله بخش جزئی تر یک تحقیق بزرگ تر است و در نتیجه نمی تواند ارزش واقعی تحقیق را ارائه دهد.

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 9 =