/ در دسته‌بندی نشده / توسط
آخرین زمان ویرایش:

ساختار مقاله

ساختار مقاله

در نگارش مقاله­ های پژوهشی باید 2 اصل را در نظر گرفت:

ساختار مقاله

شیوه ­نامه­ ی نگارش مقاله

 

ساختار مقاله

ساختار یک مقاله پژوهشی از1. عنوان 2.اسامی نویسندگان 3.چکیده 4.کلمات کلیدی 5.مقدمه 6.مواد و روش­ ها 7.نتایج 8.بحث و نتیجه­ گیری 9.تقدیر وتشکر 10.فهرست منابع11.ضمائم 12.موارد­تکمیلی، تشکیل شده است.

قسمت هایی مثل تقدیر وتشکر وضمائم و موارد تکمیلی الزاما در تمام مقاله­ ها وجود ندارد و به نوع مقاله و ژورنال مدنظر بستگی دارد.

عنوان:

انتخاب عنوانی مناسب یکی از ضروری­ ترین قسمت های مقاله است که باید به طور دقیق موضوع پژوهش را بیان کند و متناسب با اهداف و یافته­ های پژوهشی باشد.به علت مغایرت عنوان با موضوعات مقاله، ممکن است کلیات مقاله مردود شود.و اینکه باید دقت کنیم موضوعات تکراری و قدیمی انتخاب نشود.عنوان مقاله می تواند یک جمله خبری یا پرسشی باشد.

اسامی نویسندگان: 

به ترتیب اهمیت و سهم محققین در پژوهش، از سمت چپ به راست (در مقالات انگلیسی) و راست به چپ (در مقالات فارسی) آورده می شود. با گذاشتن شماره در بالای اسامی، می توان آدرس و ایمیل یا تلفن افراد را در زیر اسامی و یا در پانویس مقاله ذکر کرد.ضمن آنکه نویسنده مرتبط که مسوول انجام مکاتبات با کنفرانس یا مجله موردنظر است، با علامت ستاره مشخص می ­شود.

چکیده:

به طور خلاصه هدف پژوهش، روش های اصلی و نتایج را بیان می ­کند. حجم چکیده معمولا بین 300 تا 500 لغت (تقریبا نیم­ صفحه) است.

کلمات کلیدی: 

موضوعات کلی را که تحقیق مرتبط با آن است، شامل می­ شود. از کلمات کلیدی به منظور تسهیل در جستجو در بین مقالات و یافتن مقالات مرتبط با یک موضوع خاص استفاده می­ شود.

مقدمه:

در مقدمه به توضیح موضوع مورد تحقیق، پیشینه تحقیق(مرور بر مقالات و مطالعات گذشته)، ضرورت و هدف انجام تحقیق پرداخته می­ شود.

مواد و روش­ ها:

ممکن است موضوع مقاله عملی،تئوری ویا شبیه سازی باشد.اگر مقاله عملی با شد در این بخش توضیحاتی پیرامون روش ­ها، ابزار و تجهیزات تحقیق و مواد به کار رفته داده می شود.اگر مقاله تئوری یا شبیه سازی باشد در این بخش به روابط ریاضی،فرضیه ها،اثبات قضیه های ذکرشده،نرم افزارهای استفاده شده و مقدار های عددی هرپارامتری پرداخته می شود.

نتایج :

نتایج به دست آمده در تحقیق که در نتیجه انجام آزمایش های هدفمند ،طراحی و تحلیل آماری داده ها ،مدلسازی یا شبیه سازی ریاضی،استفاده از نرم افزارو…به دست آمده است،ذکر می شود.این اطلاعات عمدتا در قالب شکل (نمودار)و جدول ارائه داده می ­شود.

بحث ونتیجه­ گیری:

یافته­ های پژوهش مورد تجزیه وتحلیل قرارگرفته ،با پژوهش های قبلی مقایسه شده ودر مورد دلایل شباهت واختلاف بین آنها توضیح داده می ­شود.همچنین پیشنهاداتی به منظور ادامه دادن تحقیق و اصلاح وبهبود روش های به کاررفته و نیز زمینه های نوین قابل پژوهش ارائه می ­شود.جمع بندی کلی و اعلام نتیجه ای مشخص از مواردی است که حتما باید در قسمت نتیجه گیری مطرح شود.

تقدیروتشکر:

در این قسمت از تمام کسانیکه باعث موفقیت نویسنده شده اند تشکرمی ­شود.

فهرست منابع:

منابع مورد استفاده در تحقیق به شیوه های مختلف(بسته به شیوه نامه نگارش)نوشته می­ شود.در متن مقاله،ارجاع به منابع از طریق شماره ویا اسم نویسندگان منابع و سال انتشار آن صورت می گیرد.

در حالت اول ،منابع براساس شماره مرتب می­شوند.درحالت دوم منابع براساس حروف الفبا (نام خانوادگی نویسندگان منابع)مرتب می­شوند.

در فهرست منابع،بسته به نوع منبع ، مشخصات آن به صورت زیر نگاشته می­ شود(البته ملاک اصلی ،شیوه­ نامه نگارش مقاله است).

  • منبع مقاله :مقاله
  • نام خانوادگی،نام(اختصاری یا کامل)(سال انتشارمقاله)،عنوان مقاله،نام مجله،شماره مجله،صفحه شروع و پایان مقاله.
  •  
  • منبع:کتاب تالیفی یا گردآوری
  • نام خانوادگی،نام(اختصاری یا کامل)(سال انتشار کتاب)،عنوان کتاب،نام شهر،محل انتشار،ناشر.

نوبت ویرایش کتاب پس ازعنوان کتاب نقل می ­شود.اگر کتاب بیش از یک جلد باشد ، شماره جلد مورداستفاده پس از عنوان کتاب آورده می  ­شود.

منبع:کتاب ترجمه شده

نام­ خانوادگی،نام(اختصاری یا کامل)(سال انتشار کتاب به زبان مقصد)،عنوان کتاب،نام مترجم یا مترجمین،نام شهر محل انتشار،ناشر.

منبع:پایان نامه

نام­ خانوادگی،نام(اختصاری یا کامل)(سال دفاع از پایان نامه)،عنوان پایان ­نامه،مقطع تحصیلی،نام دانشگاه،محل دانشگاه.

منبع:مقاله ارائه شده درکنفرانس

نام­ خانوادگی،نام(اختصاری یا کامل)(سال برگزاری کنفرانس)،عنوان مقاله،محل برگزاری کنفرانس.

منبع:اینترنت

نام­ خانوادگی،نام(اختصاری یا کامل)،عنوان مقاله،تاریخ اخذ از اینترنت،آدرس سایت اینترنتی.

ضمائم:

در این بخش می توان نقشه،آمار،تصویر،نمودارو…را که به درک مطالب ارائه شده کمک کند را به مقاله افزود.

موارد تکمیلی:

درسایت مجله برای بعضی ­ازمقالات ، کدنوشته­ شده ­ی شبیه ­سازی ها،عکس یا فیلم ازپدیده­ های مرتبط با موضوع مقاله گذاشته می­ شود.

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 1 =