/ در دسته‌بندی نشده / توسط

طریقه نوشتن چکیده مقاله

طریقه نوشتن چکیده مقاله

امروزه دانشجویان زیادی در سراسر کشور در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) ، مشغول به تحصیل هستند. برای قوی تر کردن رزومه، این دانشجویان، نیاز به چاپ و نشر مقالات خود در ژورنالها و کنفرانس های معتبر در سطح جهان هستند. لذا باید طریقه نوشتن مقالات را یاد بگیرندو قدم اول طریقه نوشتن چکیده مقاله است. تا مقاله آنها در کوتاه ترین زمان ممکن توسط ژورنال مورد نظرشان، مورد تایید واقع شود.
چارچوب مقالات

یک مقاله دارای چارچوب خاصی  است و باید داشنجویان و محققین در این چارچوب و با توجه به ویژگی های آن، به نوشتن مقاله مبادرت ورزند.

عنوان مقاله، نام و سمت و دانشگاه نویسندگان (همراه با ایمیل دانشگاهی)، چکیده، معرفی موضوع، تاریخچه تحقیق، کارهای قبلی انجام شده و محاسن و معایب آنها، طرح پیشنهادی، تحلیل وبررسی طرح پیشنهادی، نتیج آزمایشگاهی ، نتیجه گیری ، تقدیر و تشکر، مراجع و درنهایت در صورت لزوم ضمائم، چارچوب از پیش تعیین شده مقالات است.

اهمیت چکیده مقالات

پس از عنوان که یکی از مهمترین قسمت های مقاله است و باید در یک خط ، مقاله را به مخاطب معرفی کند، باید نام و سمت و دانشگاه نویسندگان،  نوشته شود.

پس از این دو ، نوبت چکیده مقاله است.  در چکیده مقاله باید در حد یک پاراگراف، به طور خلاصه،  مقاله را با کمی جزئیات معرفی کنید. بدین معنا که مخاطب با خواندن آن، متوجه شود این مقاله چه دستاوردی برای او خواهد داشت. این مسئله به حدی مهم است  که اگر چکیده مقاله خوب باشد، مخاطب به خواندن آن رغبت می کند.

در غیر این‌ صورت آن را نخواهد خواند. این مسئله زمانی مهم تر میشود که بدانیم خیلی از ژورنالها و نشریات علمی و پژوهشی،  به صورت رایگان مقاله را در  اختیار خواننده و کاربران قرار نمی دهند و در ازای دریافت و دانلود مقاله، از خواننده و کاربر، پولی را دریافت می کنند.

در این حالت چکیده مقاله نقشی شبیه یک مطلب تبلیغاتی دارد.  اگر چکیده خوب باشد، خواننده حاضر خواهد بود برای  دانلود کل مقاله، مبلغی هم کند.

ویژگی های چکیده

اغلب ژورنالها برای چکیده مقاله،  محدودیتی را در نظر نمی گیرند.  البته بعضی از آنها، از نویسندگان می خواهند که چکیده مقاله را، در حد ۳۰۰ کلمه بنویسند. داوران هم به بخش چکیده توجه زیادی می کنند.

در حدی که می توان گفت چکیده بد، تضمین کننده رد شدن مقاله خواهد بود. به طور خلاصه می توان گفت که چکیده مقاله،  باید چند موضوع مهم را در بر بگیرد. اولا هدف مقاله چیست؟ نویسندگان در این مقاله، دنبال چه موضوعی رفته اند ؟ ثانیا  طرح نویسندگان برای پاسخ به سوال  اول چیست؟ بدون شک عیب و یا نقصی وجود داشته که نویسندگان را ترغیب به پژوهش کرده است.

لذا  طرح پیشنهادی آنها چیست؟ ثالثا چه چیزی به دست آورده اند؟ یعنی نتایجی که انها بر اساس طرحشان به دست آوردند، به چه صورتی است؟ و رد نهایت این نتایج به چه  معناست و چه چیزی را اثبات می کند؟ آیا سوال اول را به خوبی پاسخ داده اند یا نه؟ توجه کنید که چکیده صرفا متن است.

از اشکال، نمودار و جداول در آن استفاده نمیشود. حتی برخی احتیاط بیشتری را اعمال می کنند  و به نویسندگان پیشنهاد می کنند  فرمولها و روابط ریاضی را هم در چکیده وارد نکنند.

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + هفده =